Historia

Sośnica to klub z bogatą przeszłością, bez dwóch zdań zasłużony dla polskiej piłki ręcznej. Początki działalności klubu sięgają kwietnia 1945 roku. Wtedy to powstała piłkarska drużyna Orzeł Sośnica. Potem nazwę klubu zmieniono na Górnik Sośnica, aż wreszcie, po sukcesach piłkarek ręcznych, na Sośnica Gliwice. To właśnie szczypiornistki rozsławiły imię Sośnicy.


Sekcję piłki ręcznej założono latem 1951 roku. Pierwszą znaną zawodniczką była Jadwiga Kostka-Rosa. Pierwsze sukcesy pojawiły się w latach 60.
Z roczników 1947-49 powstała bardzo mocna ekipa, która cztery razy z rzędu zdobywała mistrzostwo Polski juniorek.

W 1966 r. gliwiczanki ponownie zostały mistrzyniami Polski. Ten rok był zresztą najlepszy w całej historii klubu, bo oprócz tytułu mistrzowskiego Sośnica zdobyła też Puchar Polski. W zespole prowadzonym przez Edwarda Rosę grały: Anna Maria Gnida, Maria Franik, Danuta Hrynowiecka, Jadwiga i Krystyna Miernik, Anna Krawczyk, Edyta Zalastowicz,  Anna Żelezna, Bronisława Nowak, Jadwiga Rosa, Karina Wolna, a także Renata Cichoń i Zdzisława Lubańska.

od lewej stoją: J.Cholast,D.Litwin,A.Mleczko,B.Śniegoń, I.Deda,M.Franik klęczy: M.Kędziora

Sośniczanki grały na otwartym, trawiastym, a potem kortowym i asfaltowym boisku, tuż obok dzisiejszego stadionu Sośnicy. Sponsorem była miejscowa kopalnia, gdzie szczypiornistki zatrudnione były na etatach. W 1970 roku siódemka Sośnicy zdobyła Puchar Polski, a dwa lata później po raz trzeci tytuł MP.

GZKS SOSNICA 1977-1978


W roku 1984 na OSM w Krapkowicach zespół rocznika 1969 ( trener Stefan Swoboda) zdobył złoty medal w Piłce Ręcznej.


W 1996 roku medale zdobyły: seniorki, juniorki i młodziczki – srebro, a zespół startujący w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży – brąz(wicemistrzostwo Polski w 96, 99 i 2001 r.)
W 2007 roku, gliwiczanki spadły z ekstraklasy po naprawdę kiepskim sezonie. Wówczas szeregi elity opuścił również AZS AWF Katowice, którego sekcję piłki ręcznej wkrótce rozwiązano. Sośnica jednak nadal walczyła i to ze świetnym skutkiem – rok po degradacji wygrała rozgrywki I ligi i wydawało się, że sytuacja się wyklarowała. Ale na powrót do ekstraklasy nie pozwolił stan finansów.


Zespół z Gliwic aż dwunastokrotnie stawał na podium mistrzostw Polski, w tym trzy razy na najwyższym podium.
Przez wiele lat klub działał pod nazwą KS Sośnica Gliwice w oparciu o klasy sportowe tworzone w Sośnickich szkołach.


W maju 2014 roku utworzone zostało Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Sośnica Gliwice,które kontynuuje tradycje Klubu z Sośnicy.

#gramydlawas